Aile Hastanesi
4443515

[email protected]
Bahçelievler Mh, Talatpaşa Bulvarı Begonyalı Sok. 7/9, 34180 Bahçelievler / İstanbul

Son Yazılar

AİLE TV
4443515
Anlaşmalı Kurumlar
Takip Edin
 
Aile Hastanesi Kurumsal Web Sitesi  >  Aile'den Haberler   >  Coronavirus nasıl bulaşır?

Coronavirus nasıl bulaşır?

Grip hastalığı, soğuk algınlığı sendromu, üst solunum yolu enfeksiyonları… Bu üç tanım, hep karıştırılarak kullanılır. Öncelikle hangi tanım hangi hastalık tablosu ile eşleşir, bunu kısaca netleştirelim. Çünkü belirtileri, teşhisleri, tedavileri ve de komplikasyonları açısından birbirlerinden farklıdırlar.

Grip hastalığı

Virüslerle oluşur, solunum yollari infeksiyonudur. Etkeni influenza virüs grubudur. Teşhis için yapılan laboratuvar testleri vardır. Ağır seyreder, pnömoni (zatüre)başta olmak üzere birçok komplikasyonlar gelişebilir. Bağışıklık sistemi baskılanmış ve kronik hastalığı olan kişilerde ölümcül seyredebilir. Aşısı vardır. Antibiyotiğin tedavide yeri yoktur. Tedavisinde bir grup antiviral ilaç kullanılmaktadır.

Soğuk algınlığı sendromu

Halk arasında nezle diye bilinir. Solunum yolu infeksiyonudur, daha çok üst solunum yollarını tutar. 200 kadar çeşit virüs etken olabilir, bunlar rhinovirusler, corona virüsler parainfluenza virüsleri, respiratuar sinsial virüslerdir. Ayırıcı teşhis için yapılan laboratuvar testleri vardır. Hafif seyreder; ateş düşürücü, bol sıvı, iyi beslenme ve istirahat önerilir. Kendiliğinden iyileşir. Tedavisinde antibiyotiğin yeri yoktur, antiviral ilacı yoktur.

Üst solunum yolları enfeksiyonu

Farenjit, tonsillit gibi, iltihabi reaksiyona sebep olan bakterilerle, virüslerle oluşan diğer lokalize enfeksiyonları tanımlamak için kullanılır. Antibiyotik kullanımı gerektirebilir, kültür ve antijen testleri yapılarak, CRP bakılarak tedavisi düzenlenir.

Coronavirusler

Coronavirusler, insan ve hayvanlarda enfeksiyona neden olan virüslerdir. Soğuk algınlığı veya nezle olarak bilinen üst solunum yolu enfeksiyonuna en sık neden olan virüslerden biridir. 2002 yılına kadar sadece iki coronovirus tipi (HCoV-229E, HCoV-OC43) insanlarda solunum yolu enfeksiyonuna neden olurken, 2002 sonunda Çin’in Guangdong şehrinde diğer tiplerden daha ağır enfeksiyona neden olan yeni bir coronavirus “Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus” (SARS-CoV) tipi tanımlandı. Etkenin maskeli mink kedisinde mutasyon (değişim) geçirdiği ve ilk olguların hayvan-insan teması ile bulaştığı gösterildi. Daha sonra virüs insandan insana kolaylıkla bulaşmaya başladı ve dünyada 30 ülkeye yayıldı. 8000’in üzerindeki kişi enfekte oldu ve hastalarda ağır pnömoni (zatürre) tablosu gelişti. Enfekte olanların %10’u kaybedildi. 2003 yılı ortalarında salgınla ortaya çıkan SARS-CoV, çıktığı gibi aniden yok oldu ve günümüze kadar hiçbir insan enfeksiyonunda saptanmadı.

2012 yılının ortalarına gelindiğinde, Suudi Arabistan’da bu kez ara konağın tek hörgüçlü develer olduğu yeni bir coronavirus tipi “Middle-East Respiratory Syndrome Coronavirus” (MERS-CoV) tanımlandı. Bu yeni tipin de aynı SARS-CoV gibi insandan insana bulaştığı ve insanlarda ağır alt solunum yolu enfeksiyonuna ve sıklıkla pnömoniye neden olduğu ortaya çıktı. Yeni bulunan bu coronavirus 27 ülkeye yayıldı, 2500 kişi enfekte oldu ve hastaların yaklaşık %34’ünde enfeksiyon ölümle sonuçlandı. MERS-CoV halen etkinliğini Cidde ve çevresinde sürdürmektedir.
MERS-CoV’nin ortaya çıkışından yaklaşık 8 yıl sonra, 31 Aralık 2019-3 Ocak 2020 tarihleri arasında Çin’in Hubei Eyaleti, Wuhan şehrinde deniz ürünleri ve çok türde canlı hayvanın satıldığı pazarda 44 kişide hemen hemen aynı zamanlarda pnömoni gelişmesiyle yeni bir virüsle salgın olasılığı Çin’deki ulusal yetkililer tarafından 3 Ocak 2020’de Dünya Sağlık Örgütüne bildirildi. Hastalardan alınan solunum yolu örneklerinin incelenmesiyle virüsün daha önceki SARS-CoV ile %70 oranında benzer olduğu anlaşıldı ve 7 Ocak 2020’de Çin’de yeni bir coronovirus bulunduğu açıklandı. Bu yeni virüse, Novel Coronavirus (2019-nCoV) adı verildi. Başlangıçtan itibaren sadece Çin’de (Wuhan, Guangdong, Pekin, Şangay) görülen virüs, Çin içinde hızla diğer şehirlere yayılırken, seyahet yolu ile diğer ülke sınırlarında da görüldü.

Coronavirus nasıl bulaşır?

Enfekte kişilerin öksürmesi, hapşırması veya konuşması ile çevreye yayılan solunum sekresyonlarının direkt olarak solunması yoluyla ya da yüzeylere bulaşmış olan virüsün eller aracılığı ile alınıp burun veya ağıza temas edilmesiyle indirekt yoldan bulaşır. Diğer zarflı virüslerin aksine gastrointestinal sistem koşullarına dayanıklıdır ve fekal-oral yolla da bulaşabilir. Etkenin solunum yoluyla bulaşması için hasta kişi ile 1 metre çapındaki alanda bulunmak temas kabul edilmektedir. Yeni bulanan coronavirusun hangi oranda insandan insana bulaştığı henüz bilinmemektedir.

Klinik Bulgular

2019-nCoV’nin inkübasyon süresi (kuluçka dönemi) 2-14 gün olarak tahmin edilmektedir. Hastalarda ani bir başlangıç görülmektedir. En sık görülen klinik bulgular; yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Enfekte kişiler hastane ortamlarında hızla izole edilmeli ve hem damlacık hem de temas yoluyla bulaşma önlemleri uygulanmalıdır.

Tanı

Virüsün tanısı, virüse ait genetik materyelin solunum örneklerinde moleküler mikrobiyolojik yöntemlerle saptanması ile yapılmaktadır. CDC ve DSÖ tarafından geliştirilen tanı testi Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarında bulunmaktadır. Şüpheli bulunan hastalardan alınan solunum sistemi örnekleri, hastanın klinik ve epidemiyolojik bilgileri ile birlikte gönderilebilmektedir.
Coronaviruslara karşı aşı veya spesifik bir antiviral ilaç bulunmamaktadır. Bu nedenle hastalara şikâyetlerini azaltacak veya bozulan organ fonksiyonlarını düzeltecek tedavi (semptomatik tedavi) uygulanmaktadır.

Bütün bu hastalık tablolarının ortak noktası;

kış aylarında,

toplu yaşam alanlarında,

solunum, temas ve damlacık yoluyla,

çabuk yayılma şansı bulması ve birçok insanı hızla hasta etmesidir.

Bu hastalıkların bulaş yolları aynıdır, bu sebeple korunma yolları da aynıdır. Korunmak için şu standart kurallara uymak, uymayanı uyarmak ve toplumsal bir bilinç geliştirmek önemlidir:

  • Alkol bazlı sıvılar veya sabun ve su kullanarak eller sık sık temizlenmelidir.
  • Öksürürken ve hapşırırken ağız ve burun bükülmüş dirsek içi veya mendil ile kapatılmalıdır. Daha sonra mendil çöpe atılmalı ve eller yıkanmalıdır.
  • Kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalıdır.
  • Ateş ve öksürüğü olanlarla yakın temastan kaçınılmalıdır (1 metre çapındaki alan).
  • Çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünler tüketilmemelidir.
  • Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk yaşayan kişiler, erken tıbbi yardım almak için bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve seyahat geçmişleri varsa sağlık uzmanıyla paylaşmalıdırlar.
  • Toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda maske kullanılmalıdır.

 

Uzm. Dr. Şadiye KARTALKANAT

ENFEKSİYON HASTALIKLARI VE KLİNİK MİKROBİYOLOJİ

Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.